Nauka medytacji online

Jeśli czujesz, że żyjesz w ciągłym stresie i napięciu zapraszam Cię do nauczenia się technik medytacyjnych i relaksacyjnych, z których możesz korzystać kiedy tylko zechcesz.

Jak wykazały badania medytacja pomaga w wyciszeniu umysłu, wzbudzeniu pozytywnych emocji i przyczynia się do poprawienia odporności. Staje się coraz częściej używaną techniką terapeutyczną, ponieważ dzięki medytacji łatwiej zauważmy swoje myśli i emocje, stajemy się bardziej świadomi naszych wewnętrznych procesów. To tylko kilka z zalet medytacji.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded.
I Accept

Medytacja – praktyka

Medytacja jest bardzo prostą metodą technicznie lecz trudną w sensie systematycznej praktyki, a tylko medytowanie codziennie lud ok 5 dni w tygodniu, przynosi rezultaty. Zaczynamy od 15 minut, potem możemy medytować przez godzinę, dwie dziennie. Podstawową techniką medytacyjną jest skupieniem się na oddechu, obserwowanie jak brzuch unosi się i opada lub jak powietrze wchodzi przez nasz nos i wychodzi. Staramy się siedzieć prosto, można po turecku, na krześle lub klęczeć w taki sposób aby pośladki opierały się na piętach. Ważne jest aby nasz kręgosłup był wyprostowany i broda nie była zadarta do góry. Oczy możemy mieć zamknięte lub półotwarte. Leżenie i relaksacja nie są tym samym co medytacja.

W medytacji chodzi o to aby być uważnym i przytomnym, a nie tylko zrelaksowanym o rozleniwionym umyśle. Medytacja ma służyć wyostrzeniu uwagi i czujności, w sposób łagodny i bez wysiłku. W efekcie doświadczamy też relaksu i uspokojenia lecz nie one są celem.

Medytacja jest technika wytrenowaniu umysłu w taki sposób abyśmy to my i nasza wola mieli większa władzę nad nami samymi niż umysł. Skupiamy się więc na oddechu, możemy powtarzać mantrę lub po prostu obserwować co dzieje się w naszym ciele, dookoła nas, gdzie krążą nasze myśli i jakich uczuć czy emocji obecnie doświadczamy. Obserwujemy to wszystko bez analizowania, bez zagłębiania się, bez oceniania. Zauważmy np myśl i mówimy sobie „o, taka a taka myśl”. Nie staramy się zwalczać myśli, ale tak wyciszyć umysłu aby był jak tafla jeziora, na której pojawiają się co jakiś czas delikatne fale myśli nie wpływając na nasz stan głębokiego spokoju. Za każdym razem jak zauważamy potok myśli po prostu powracamy do obserwacji oddechu.

Ważnym aspektem medytacji jest stan bycia „tu i teraz”. Kiedy wybiegamy myślami w przyszłość lub powracamy do przeszłości, łagodnie powracamy do zauważania obecnego  doświadczenia. Z jednej strony obserwujemy, a jednocześnie możemy spróbować stać się samym doświadczeniem. Jeśli na przykład siedzimy nad morzem możemy stać się wodą, falami, przepływem, możemy stać się wiatrem, który muska nasze ciało, zapachem lub samym patrzeniem.

Medytacja jest też metodą na przekraczanie naszej jednostkowej, oddzielnej natury. Możemy spróbować poszerzyć świadomość poza nasze ciało i powędrować poza naszą planetę, system słoneczny lub nawet kosmos. Spróbuj poszerzać świadomość siebie, „wychodzić” dalej ale jak balon, czyli obejmując wszystko to co jest też wewnątrz. Powędruj tak daleko jak chcesz i zobacz swoje życie z tej perspektywy. Może uda Ci się zobaczyć je oczami szerzej otwartymi niż na co dzień, oczami Boga, losu, innych ludzi. Może staniesz się też innymi ludźmi, może poczujesz się jednym z nimi,  z naszą planetą, z roślinami, skałami, wodami. Jeśli uda Ci się pewnego dnia uzyskać taką perspektywę, zapewniam Cię, że zupełnie inaczej zaczniesz postrzegać swoje obecne problemy.

Zachęcam Cię też do medytacji współodczuwania. Możesz wyobrazić sobie osoby, które cierpią lub do których żywisz niezbyt pozytywne uczucia i postarać się poczuć co one czują, przyjąć do swojego serca ze wszystkim, takie jakie są, otoczyć światłem miłości, mądrości i duchowości. Jest to technika wizualizacji, z buddyzmu tybetańskiego, która prowadzi do otwarcia Twojego serca, nawet jeśli uważasz że jest otwarte, nigdy nie jest za dużo miłość 🙂

Więcej temat medytacji znajdziesz w mojej pracy.

Wpływ medytacji na aktywność mózgu przy przetwarzaniu emocji.